Istnieje kilka zasobów informacyjnych w Internecie oraz w księgarniach, które mogą się przydać Tobie lub Twojej rodzinie. Kliknij na poniższe linki, aby przeglądać strony internetowe oraz zalecane książki.
- Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego
- American Psychological Association
- American Academy of Child & Adolescent Psychiatry – Zasoby dla rodzin
- American Psychological Association Centrum pomocy – Artykuły i informacje
- Focus on the Family – Emotional zagadnień związanych ze zdrowiem
- Portal Fundacji Dzieci Niczyje
Dodatkowe informacje pojawią się wkrótce.
Książki
Poniżej znajdziesz listę książek, które przydały się dla wielu z moich klientów podczas naszej wspólnej pracy. Należy pamiętać, że nie jest to wyczerpująca lista dostępnych zasobów, gdyż istnieje wiele pomocnych książek, które nie mogą być uwzględnione w tym miejscu. Nadal aktualizuje tę listę.
ADHD
Literatura polecana przez Polskie Towarzystwo ADHD
„Okiełznać chaos. ADHD w szkole. Poradnik dla nauczycieli i rodziców. Część II – gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna okiem nauczyciela” – adresowana do nauczycieli i rodziców nadpobudliwych nastolatków, napisaną przez Stanisława Bobulę – psychologa, na co dzień pracującego z młodzieżą gimnazjalną. W książce są przydatne narzędzia – informacje, wskazówki, rozwiązania, pomagające w codziennej pracy i życiu z nastolatkami z ADHD. To druga część cyklu, tworzonego przez nauczycieli – praktyków.
„Okiełznać chaos. ADHD w szkole. Poradnik dla nauczycieli i rodziców. Część I –
przedszkole i szkoła podstawowa okiem nauczyciela” – adresowana do nauczycieli i rodziców dzieci nadpobudliwych. Zawiera ona wiele cennych i przydatnych informacji, pomagających w codziennej pracy i życiu z dziećmi z ADHD. To pierwsza w Polsce publikacja tego rodzaju, napisana przez nauczycieli – praktyków.
„ADHD dar specyficzny” – książka ta, napisana żywym, przystępnym językiem, to znakomity materiał poznawczy, napisany przez praktyka. Szczególnie przydatna może być dla nauczycieli pracujących z nadpobudliwymi dziećmi. Patronat PT ADHD
„ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Przewodnik dla rodziców i wychowawców” – autorstwa polskich specjalistów: Artura Kołakowskiego, Tomasza Wolańczyka, Agnieszki Pisuli, Magdaleny Skotnickiej, Anity Bryńskiej. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2006 r. Patronat PT ADHD
„Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci” – Tomasz Wolańczyk, Artur Kołakowski, Magdalena Skotnicka. Lublin: Biforium, 1999. Prawie wszystko co chcielibyście wiedzieć, książka dla rodziców, nauczycieli i lekarzy.
„W świecie ADHD” – Edward M. Hallowell, John J. Ratey. Poznań: Media Rodzina – Książka o nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi nie tylko u dzieci ale i u dorosłych.
„Wszystko o ADHD” – Linda J. Pfiffner. Poznań: Zysk i S-Ka, 2004. – Polecamy, zwłaszcza nauczycielom – wiele praktycznych wskazówek i pomysłów na ciekawe zajęcia.
„Zespół nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci” – Tomasz Wolańczyk, Magdalena
Skotnicka, Artur Kołakowski, Agnieszka Pisula – informacje i wskazówki dla
pedagogów i rodziców. Warszawa: Komitet Ochrony Praw Dziecka, 2001
„Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?” – Robert MacKenzie. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2005. Jasne reguły pomagające w wychowaniu i wytaczaniu granic.
„Dziecko nadaktywne” – Kordula Neuhaus. Warszawa: Klub Dla Ciebie, 2003.
„Niespokojne dzieci” – Irina Prekop, Christem Schweitzer – Poznań: Media Rodzina, Poradnik dla zaniepokojonych rodziców.
„Zrozumieć dziecko z nadpobudliwością psychoruchową” – Paul Cooper, Katharine Deus. Warszawa: Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej, 2002.
„Problemy psychologiczne dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej” – praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Święcickiej. Warszawa: Emu, 2002.
„Dziecko nadpobudliwe – Program korekcji zachowań” – Teresa Opolska, Elżbieta
Potempska. Warszawa: Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej, 1998. Szereg ciekawych pomysłów na zajęcia terapeutyczne z dziećmi w młodszym wieku szkolnym.
„Jacy jesteśmy?” – Jadwiga Graczyk-Waligóra, Agnieszka Janiec, Elżbieta Zadęcka- Pustkowiak. Kraków: Wydawnictwo Bliżej Przedszkola, 2005. Program psychoedukacyjny dla sześciolatków grupy integracyjnej. Zaproponowane zajęcia uczą otwartej komunikacji, pomagają w zrozumieniu reguł współżycia w grupie, pokazują korzyści płynące z aktywnego słuchania.
„Oswoić ADHD” – Beata Chrzanowska, Justyna Święcicka. Warszawa: Difin, 2006. Książka, która w niezwykle przejrzysty i jasny sposób pomoże nie tylko oswoić zjawisko nadpobudliwości, ale również zrozumieć i pomóc osobom borykającym się na co dzień z problemami ADHD.
Problemy w nauce
/w opracowaniu/
Lęk i depresja
/w opracowaniu/
Problemy behawioralne
/w opracowaniu/
Rozwody
/w opracowaniu/
Książki dla dzieci
/w opracowaniu/
Poradniki dla rodziców
„Pułapka nadopiekuńczości” – Julie Lythcott-Haims. Czy wyrządzamy krzywdę swoim dzieciom starając się za bardzo?
„Dziecko z bliska” – Agnieszka Stein. Zbuduj szczęśliwą relację
„Dodaj mi skrzydeł!” – Joanna Steinke-Kalembka. Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?
„Mózg dziecka” – Alvaro Bilbao. Przewodnik dla rodziców
„Self-reg” – Stuart Shanker. Jak pomóc dziecku i sobie nie dać się stresowi i żyć pełnią
możliwości?