Istnieje kilka zasobów informacyjnych w Internecie oraz w księgarniach, które mogą się przydać Tobie lub Twojej rodzinie. Kliknij na poniższe linki, aby przeglądać strony internetowe oraz zalecane książki.

Dodatkowe informacje pojawią się wkrótce.

Książki

Poniżej znajdziesz listę książek, które przydały się dla wielu z moich klientów podczas naszej wspólnej pracy. Należy pamiętać, że nie jest to wyczerpująca lista dostępnych zasobów, gdyż istnieje wiele pomocnych książek, które nie mogą być uwzględnione w tym miejscu. Nadal aktualizuje tę listę.

ADHD

Literatura polecana przez Polskie Towarzystwo ADHD

„Okiełznać chaos. ADHD w szkole. Poradnik dla nauczycieli i rodziców. Część II – gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna okiem nauczyciela” – adresowana do nauczycieli i rodziców nadpobudliwych nastolatków, napisaną przez Stanisława Bobulę – psychologa, na co dzień pracującego z młodzieżą gimnazjalną. W książce są przydatne narzędzia – informacje, wskazówki, rozwiązania, pomagające w codziennej pracy i życiu z nastolatkami z ADHD. To druga część cyklu, tworzonego przez nauczycieli – praktyków.

„Okiełznać chaos. ADHD w szkole. Poradnik dla nauczycieli i rodziców. Część I –
przedszkole i szkoła podstawowa okiem nauczyciela”
– adresowana do nauczycieli i rodziców dzieci nadpobudliwych. Zawiera ona wiele cennych i przydatnych informacji, pomagających w codziennej pracy i życiu z dziećmi z ADHD. To pierwsza w Polsce publikacja tego rodzaju, napisana przez nauczycieli – praktyków.

„ADHD dar specyficzny” – książka ta, napisana żywym, przystępnym językiem, to znakomity materiał poznawczy, napisany przez praktyka. Szczególnie przydatna może być dla nauczycieli pracujących z nadpobudliwymi dziećmi. Patronat PT ADHD

„ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Przewodnik dla rodziców i wychowawców” – autorstwa polskich specjalistów: Artura Kołakowskiego, Tomasza Wolańczyka, Agnieszki Pisuli, Magdaleny Skotnickiej, Anity Bryńskiej. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2006 r. Patronat PT ADHD

„Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci”Tomasz Wolańczyk, Artur Kołakowski, Magdalena Skotnicka. Lublin: Biforium, 1999. Prawie wszystko co chcielibyście wiedzieć, książka dla rodziców, nauczycieli i lekarzy.

„W świecie ADHD”Edward M. Hallowell, John J. Ratey. Poznań: Media Rodzina – Książka o nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi nie tylko u dzieci ale i u dorosłych.

„Wszystko o ADHD”Linda J. Pfiffner. Poznań: Zysk i S-Ka, 2004. – Polecamy, zwłaszcza nauczycielom – wiele praktycznych wskazówek i pomysłów na ciekawe zajęcia.

„Zespół nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci”Tomasz Wolańczyk, Magdalena
Skotnicka, Artur Kołakowski, Agnieszka Pisula
– informacje i wskazówki dla
pedagogów i rodziców. Warszawa: Komitet Ochrony Praw Dziecka, 2001

„Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?”Robert MacKenzie. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2005. Jasne reguły pomagające w wychowaniu i wytaczaniu granic.

„Dziecko nadaktywne”Kordula Neuhaus. Warszawa: Klub Dla Ciebie, 2003.

„Niespokojne dzieci”Irina Prekop, Christem Schweitzer – Poznań: Media Rodzina, Poradnik dla zaniepokojonych rodziców.

„Zrozumieć dziecko z nadpobudliwością psychoruchową”Paul Cooper, Katharine Deus. Warszawa: Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej, 2002.

„Problemy psychologiczne dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej”praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Święcickiej. Warszawa: Emu, 2002.

„Dziecko nadpobudliwe – Program korekcji zachowań”Teresa Opolska, Elżbieta
Potempska. Warszawa: Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej, 1998
. Szereg ciekawych pomysłów na zajęcia terapeutyczne z dziećmi w młodszym wieku szkolnym.

„Jacy jesteśmy?”Jadwiga Graczyk-Waligóra, Agnieszka Janiec, Elżbieta Zadęcka- Pustkowiak. Kraków: Wydawnictwo Bliżej Przedszkola, 2005. Program psychoedukacyjny dla sześciolatków grupy integracyjnej. Zaproponowane zajęcia uczą otwartej komunikacji, pomagają w zrozumieniu reguł współżycia w grupie, pokazują korzyści płynące z aktywnego słuchania.

„Oswoić ADHD”Beata Chrzanowska, Justyna Święcicka. Warszawa: Difin, 2006. Książka, która w niezwykle przejrzysty i jasny sposób pomoże nie tylko oswoić zjawisko nadpobudliwości, ale również zrozumieć i pomóc osobom borykającym się na co dzień z problemami ADHD.

Problemy w nauce

/w opracowaniu/

Lęk i depresja

/w opracowaniu/

Problemy behawioralne

/w opracowaniu/

Rozwody

/w opracowaniu/

Książki dla dzieci

/w opracowaniu/

Poradniki dla rodziców

„Pułapka nadopiekuńczości”Julie Lythcott-Haims. Czy wyrządzamy krzywdę swoim dzieciom starając się za bardzo?

„Dziecko z bliska”Agnieszka Stein. Zbuduj szczęśliwą relację

„Dodaj mi skrzydeł!”Joanna Steinke-Kalembka. Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?

„Mózg dziecka”Alvaro Bilbao. Przewodnik dla rodziców

„Self-reg”Stuart Shanker. Jak pomóc dziecku i sobie nie dać się stresowi i żyć pełnią
możliwości?